38. Çocuk Şenliği “sürdürülebilir bir dünya” mottosuyla başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın 38.’sini düzenlediği “Çocuk Şenliği,” “sürdürülebilir bir dünya için” mottosuyla 21 Nisan Pazar günü tüm sahnelerde oynanan çocuk oyunları ve atölyelerle başladı.

38. Çocuk Şenliği “sürdürülebilir bir dünya” mottosuyla başladı

Şehir Tiyatroları oyunları ve konuk oyunların sahnelendiği şenliğin ilk gününde çocuklar birlikte hayal kurmayı, doğanın ve geri dönüşümün önemini öğrendiler, tüketim, yardımlaşma, empati ve paylaşma kavramlarını sahnede izleyerek tanıma fırsatı buldu.

38. Çocuk Şenliği’nin açılış oyunu “Çöpsüz Dünya” hem eğlenceli hem öğreticiydi. Oyunun ardından çocuklar Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nin önündeki etkinlik alanına geçti.

Ahşap ve alçı figürleri boyama etkinliğiyle keyifli dakikalar geçiren çocuklar, İBB Kent Orkestrası’nın konserinde şarkılarla eğlenme fırsatını buldu.

Çocuklara beceriler kazandıran, geri dönüşümü ve deniz yaşamını korumayı öğretmeye yönelik atölyelerde;

Volkan Aydın’ın düzenlediği “Çalgı Yapım Atölyesi”nde, çocuklar çevreye zarar veren tek kullanımlık malzemeleri müzik eğitiminde kullanarak, onların kullanım olanaklarını ve sürelerini arttırmayı öğrendiler.

Merve Derinkök Süngüç ve Sabanur Balbal’ın düzenlediği “Kendi Takını, Bilekliğini Tasarlama Atölyesi” ve “Kendi Vazonu Tasarlama Atölyesi”nde çocuklara ileri dönüşümü öğretmek için atık diye kenara bıraktığımız ürünlerden eğlenceli kar küreleri, kumbaralar, takılar, vazolar yapıldı.

Deniz Yaşamını Koruma Derneği’nin düzenlediği “Başka Dünya Yok Atölyesi”nde çocuklara denizler ve okyanusların tüm insanlar ve karasal yaşam için ne kadar önemli olduğu, nelerin denizlere ve canlılara zarar verdiği ve nasıl korunabileceği öğretildi.

  Hibya Haber Ajansı